- Locatie
Trouwzaal, Bestuurscentrum Voorhout
- Voorzitter
- Carla G.J. Breuer
- Agenda documenten
Agendapunten
-
1Opening
-
2
Besluit
De agenda wordt ongewijzigd vastgesteld.
-
3
- Invulling afspraak over uitleg en toelichting van de afgesproken regels over geheimhouding; voorafgaand aan de raad van 1 juni 2017 vanaf 19.30 uur (Robert van Dijk)
- brief Noordwijk/Noordwijkerhout, voorstel vanuit college hoe hier mee om te gaan (Carla Breuer)
- format raads- en collegevoorstellen (Peter Scholten)
- voortgang in company training Politiek bestuurlijke sensitiviteit voor beleidsambtenaren
- voortgang samenwerking HLT (Peter Scholten)
- rapportage vanuit regio op raadsagenda (Rose Marie Keijzer)
Besluit
Regels geheimhouding
In het najaar van 2016 zijn de geheimhoudingregels beschreven. Dit overzicht wordt toegelicht op 1 juni a.s. Gekozen is voor een bijeenkomst voorafgaand aan de raadsvergadering, zodat geen extra vergaderavond nodig is. Vwb de aanbestedingen heeft men een brede voorkeur om de stukken in het openbaar te behandelen. De regels moeten daarop worden aangepast.
Brief Noordwijk/Noordwijkerhout
Het presidium kan instemmen met de richting van de door de secretaris opgestelde conceptreactie op de brief van NW/NWH; de brief voor kennisgeving aannemen en uit te spreken dat Teylingen/HLT uitziet naar een open en constructieve samenwerking op bestuurlijk en ambtelijk niveau.
Format raads- en collegevoorstellen
De opmaak van met name de collegevoorstellen die deel uitmaken van de raadstukken is erg rommelig. De voorzitter meldt dat de voorstellen er in de vergaderapp netjes uitzien, kennelijk gaat er iets mis in de export naar pdf. Zij zegt toe te zorgen voor beter leesbare voorstellen.
In companytraining
De griffier geeft aan dat een training bestuurlijke sensitiviteit voor beleidsmedewerkers wordt ontwikkeld. Bij de training zelf is input van raadsleden nodig. In juni wordt een brainstormsessie gehouden met het begeleidingsgroepje, de training start in september.
Voortgang HLTsamenwerking
Het presidium ontvangt signalen van klachten over de contacten met en dienstverlening van de gemeente. De heer gemeentesecretaris is blij met de feedback en hoort graag concrete voorbeelden, zodat hij in de organisatie gericht naar oplossingen kan zoeken.
Het presidium wil de signalen koppelen aan een eerste evaluatie HLT-samenwerking. De heer Covers komt in overleg met de griffier met een voorstel datum voor de evaluatie; voorgesteld wordt deze evaluatie nog voor het reces gehouden.
Rapportage Regiomiddag.
Mevrouw Keijzer verwijst naar de volle pho-agenda’s en verzoekt het college om een nieuwsbrief/terugkoppeling (doelgroep raadsleden) De voorzitter verwijst naar de notitie Verbonden Partijen waarin afspraken worden gemaakt over verdeling van de GR'en over de raadsleden (LTA sept 2017).
De voorzitter zegt toe de terugkoppeling vanuit o.a. de PHO's/nieuwsbrieven uit te zetten zodat een snelle terugkoppeling kan plaatsvinden. -
5
- toevoegen aan raadsagenda: Een raadsvoorstel vwb opheffen geheimhouding op bijlage A van het voorstel Garantstelling Stichting PCPO. Dit met de motivering dat de stichting bijlage A inmiddels als een openbaar stuk heeft aangeboden.
Bijlagen
Besluit
De heer Nederstigt merkt op dat dat bij agendapunt windmolens buiten de ChristenUnie meer partijen voor scenario 1 zijn. De griffier vraagt dit na bij de commissiegriffier.
Het presidium stemt in met de raadsagenda onder voorbehoud van de bespreking in de commissie BF&T van hedenavond. -
6
Dit punt is geagendeerd op verzoek van fractievoorzitter Rob ten Boden
Besluit
De heer Ten Boden vraagt of de raad actie kan ondernemen om de gemeente Teylingen voor de toeristen interessanter te maken tijdens de bloemencorso. Economie en toerisme is immers een speerpunt van de raad.
He presidium vraagt zich af of het aan het gemeentebestuur is om hieraan te trekken en verwijst naar de Ondernemersvereniging. Wat hebben ondernemers nodig van de gemeente om hier meer uit te halen. Kunnen wij ze prikkelen?
Besloten wordt om in de evaluatie te kijken naar een veranderslag; daarnaast stelt de voorzitter voor om met de wethouders Brekelmans/Van Velzen en de citymanager de mogelijkheden te onderzoeken. Mogelijk kan volgend jaar gekeken worden naar de locatie , het tijdstip en de doelgroepen voor de bloemencorsobijeenkomst georganiseerd door de gemeente. -
7
In 2018 worden de gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De politieke campagne is voorbehouden aan de politieke partijen. De gemeente heeft een communicatieve taak om de verkiezingen en in het verlengde daarvan het functioneren van de raad en fracties als onderdeel van de lokale democratie, onder de aandacht te brengen van de inwoners. Voorstel is om in de kadernota en begroting 2018 een incidenteel budget te reserveren voor communicatie en activiteiten rondom de gemeenteraadsverkiezingen 2018.
Na de zomer wordt aan het presidium een notitie voorgelegd waarin de doelstellingen voor de besteding van dit budget zijn uitgewerkt en een voorzet is opgenomen voor het bepalen van de algemene en/of specifieke doelgroepen. Deze notitie vormt vervolgens de basis/het kader voor een nog te formeren werkgroep met afvaardiging vanuit het presidium, campagneleiders, communicatie, burgerzaken en de griffie om de communicatiemiddelen en andere zaken rondom de verkiezingen verder uit te werken.Besluit
Het presidium stemt in met het voorstel. Het debat in t Onderdak bij de vorige verkiezingen is voor herhaling vatbaar. Voor de kandidaten op de kieslijsten van de partijen kan de griffie activiteiten organiseren met als doel het wegwijs maken van de kandidaten in de gemeentelijke politiek. Bewaak wat van de partijen is en wat van de gemeente.
Na de zomer ontvangt het presidium een voorstel met de kaders voor de gemeentelijke activiteiten die vervolgens samen met de campagneleiders worden uitgewerkt. -
8
Vanaf 2006 ontvangen raadsleden die afscheid nemen (tussentijds of na gemeenteraadsverkiezingen) drie tulpvazen in de kleuren rood/wit/blauw met een ingegraveerd wapen van Teylingen. De kosten voor de drie vazen tezamen bedragen iets minder dan 100 euro. Met de gemeenteraadsverkiezingen in aantocht kan worden nagedacht of voor de komende raadsperiode wederom vazen worden ingekocht of dat kan worden nagedacht om, met hetzelfde budget, een kunstenaar te vragen een meer uniek en op Teylingen/ de Bollenstreek gericht kunstwerk te maken voor de afscheidnemende raadsleden. Bijvoorbeeld een kleine variant van het glasgeblazen tulp in de hal van het bestuurscentrum. Wat vinden jullie van een dergelijk afscheidsgeschenk?
Besluit
Het presidium stemt in met het voorstel.
-
9
In 2016 is in Teylingen voor de eerste keer de dag van de democratie georganiseerd. Uit de evaluatie blijkt dat de dag van democratie voor herhaling vatbaar is. De belangstelling was gering maar misschien moet dit vaker georganiseerd worden. Ook is aangegeven dat gedacht kan worden aan koppelingen met bijvoorbeeld een wijkmarkt of Democratic Challenge.
Voor 2017 is het idee is om de Dag van de democratie van zaterdag 9 september 2017 (vanaf 11.00 tot uiterlijk 14.00 uur), te koppelen aan het thema voor 2017/2018 van het VNG actieprogramma Democratic Challenge “Van Challenge naar Change. U heeft nog minder dan een jaar tot aan de gemeenteraadsverkiezingen van 2018 dus kom in actie".
Het eerste deel van deze dag zou kunnen bestaan uit gastlezingen van lokale bekendheden die als inspirator kunnen fungeren voor de lokale democratie. In het tweede deel na de lunch kan in werkgroepjes de vraag besproken worden: hoe democratisch is jouw gemeente en wat kunnen we daar zelf aan doen? Democratie is niet alleen terug te vinden in de raadsvergaderingen en stemlokalen maar op veel meer plekken in de samenleving. Wat betekent dit voor een lokale democratische samenleving?
Als handvat is daarvoor beschikbaar de "klapper van de VNG van lokale democratische experimenten waarbij processen bekeken worden door een democratische bril. Op welke manier is tegenspraak georganiseerd in de gemeente, waarover kunnen inwoners meebeslissen en hoeveel mensen hebben inzicht in lokale bestedingen/besluiten? Maar vooral; wat kunnen we zelf doen/organiseren om de lokale democratie verder te ontwikkelen?
Doelgroep voor deze dag:
- deelnemers vanuit de drie groepen Politiek Actief (het is uniek dat zoveel inwoners deelnemen aan deze cursus), (aankomende) raadsleden, bestuursleden van partijen en andere geïnteresseerde inwoners van Teylingen. Het plan is om deze doelgroepen actief te benaderen o.a. via social media, flyers, persberichten, gemeentepagina.
Besluit
In navolging van de evaluatie van verleden jaar kan dit jaar wederom een dag van de democratie georganiseerd worden. Doelgroep: de inwoners.
Verschillende ideeën worden geopperd met als conclusie dat men nog verder wil nadenken over het programma van deze dag. De heer Nederstigt, de heer Ten Boden, de voorzitter en de griffier, gaan brainstormen over het programma. -
10
Bijlagen
-
11Rondvraag
-
12Sluiting